Congratulations to all the student award and scholarship winners in ECo! We celebrated their accomplishments on beautiful May afternoon at the Young Men’s Club in Hadley, with food, laughter, and outdoor games. The awards recognized both academic excellence and engagement on the campus and beyond. The award recipients included a total of 77 students in BCT, ENVISCI, NRC and graduate students in ECO and OEB. We are proud of them, and also grateful for the many donors who made these awards possible.

Forest Ecology & Conservation: Outstanding Senior Award

Audrey Kissin and Ethan Milette

Fisheries Ecology & Conservation: Outstanding Senior Award

Max LeBlanc and Lily Grinhauz

Wildlife Ecology & Conservation: Outstanding Senior Award

Alli Carbonneau

Arboriculture & Urban Forestry: Outstanding Senior Award

Mitch Canavan

Environmental Conservation: Outstanding Senior Award

Desiree Maldonado

Environmental Science: Outstanding Senior in Natural Systems

Heather Bortolussi

Environmental Science: Outstanding Senior in Society & Environment

Heena Kraemer

Environmental Science: Outstanding Senior in Environmental Quality

Aidan Wills

Environmental Science: Outstanding Senior Transfer Student

Emily Bucari and Arunima Saktawat

Environmental Science: Leadership & Engagement Award

Austin Bartlett

Building and Construction Technology: Outstanding Senior Award

Eli Schomp

Blodget Fund for Ornithological Studies

Julian Garcia-Walther

Dan Oleksak Scholarship

Cosmo LaViola

Linda G. Lockwood Environmental Sciences Fund

Ana Beatriz Juarez Stucker and Angel Checo Reynoso

Edwin A. Pruchnik Memorial Scholarship

Suzanne Hooker, Paige Brown and David Matevosian

Shepard Environmental Sciences Fund

Kim Cruz

Warner Natural Resources Conservation Scholarship

Autumn Rodgers, Angel Checo Reynoso, Sylvan Knight, Alexander Wing, Emily Witten, Ester Fonseca, Katherine Foss, Kyra Lally, Ashley Iglesias and Gwendolen Van Allen

Marlene A. Corbut Scholarship

Kyra Lally

Margaret and Stanley Baran Scholarship

Denise Lewis

Ned Taft Scholarship Fund in Environmental Conservation

Kim Cruz, Angel Checo Reynoso, Ashley Iglesias, Tyler Pelt and Una McCoole

Charles Mason Powell Restoration Fund for the Conservation of Natural Resources

Audrey Kissin

Richard Cronin Fisheries Research Fund

Estefany Argueta Herrera and Stefanie Farrington

Brian Moeckel Memorial Scholarship Fund

Jennifer Linscott

Harry L. Folsom Hoo Hoo Club Endowment Fund

Kyle Henry and Ren Cattafe

Adrian Beau Meyer Forestry Scholarship

Ethan Milette, Mariah Wenz-Guyette and Halle Beeltje

Herschel G. Abbott Natural Resources Conservation Award

Gwendolen Van Allen and Leslie Skora

W. Roy Elliot Memorial Fund

Kyra Lally, Calvin Poole and Emily Witten

Arnold D. Rhodes Natural Resources Conservation Memorial Award

Kyra Lally

Donald L. Mader Natural Resources Conservation Memorial Award

Cosmo LaViola, Asha Ajmani and Heather Siart

Ned Taft Internship Fund in Environmental Science

Melissa Rymaszewski

Roger J. Reed Fund

Malvika Someshwar, Julian Burgoff and Jacqueline Stephens

Frank M. West Forestry Scholarship

Colin Boyle, Denise Lewis and Cora Attias-Inzano

Paula Milner Memorial Scholarship Fund

Leslie Skora

Outdoor Writers Association Scholarship

Angel Checo Reynoso

Associated General Contractors of Western Massachusetts: Building and Construction Technology Endowment

Ana Guaman, Anupama Sriram, Drew Duquette and Drey Upshear-Obear

Building and Construction Technology Alumni Scholarship for Academic Merit

Eli Schomp and Brandan Ware

Building and Construction Technology Alumni Scholarship for Leadership

Oliver Pullin

Harry L. Folsom Award from the Donald B. Hyde Memorial Scholarship Fund

Lucas Oles

Harry and Virginia Braconier Scholarship

Felix Agbo

Henry E. Zottoli Memorial Scholarship

Nareen Berejiklian and Anupama Sriram